PORADNIA DOBRYCH WNĘTRZ
Obserwuj nas

Search

Zastanawialiście się kiedyś , co znalazłoby się w liście do świętego mikołaja, który Wasze wnętrze wysłałoby na biegun  północny? Albo ktoś Wam bliski, ktoś, dla kogo piękne otoczenie i wyjątkowe przedmioty są ważną częścią życia?

 To istotne pytania, zwłaszcza wtedy, gdy z radiowego głośnika dobiegają dźwięki White Christmas,  sąsiad, na dachu swojego samochodu, właśnie  przywiózł okazałą choinkę, a my nadal nie  mamy wszystkich prezentów, które zaplanowaliśmy kupić. Gdy pozostało już niewiele czasu do pierwszej gwiazdki, a lista spraw do załatwienia niepokojąco rośnie z każdą chwilą, szkoda dodatkowo trwonić cenne minuty na żmudne poszukiwania inspiracji.  Znacznie lepiej wypiec kolejną partię pierników albo zyskać chwilkę na cynamonową kawą z kardamonem, a podczas zakupu prezentów postawić na  pewniaki.

Jeśli jesteście w tej grupie i nadal poszukujecie  pomysłów na świąteczne podarki, spróbuję pomóc. Przygotowałam dla Was subiektywne zestawienie upominków, które, jako architektka wnętrz, wybrałabym również dla swoich przyjaciół i innych, ważnych dla mnie osób. To piękne przedmioty, które ozdobią wnętrza. Prezenty, które zostaną z obdarowanymi znacznie dłużej niż igły na choince i będą cieszyć przez lata nic nie tracąc na swojej atrakcyjności. Są to propozycje na tyle uniwersalne, że dobrze sprawdzą się również na inne okazje, np. na parapetówkę i dlatego myślę, że te podpowiedzi warto zapamiętać  na dłużej.

GRAFIKA

Sztuka to zawsze bardzo dobry pomysł na wartościowy prezent. A grafika to świetny sposób na zakup  prawdziwego dzieła sztuki, nawet wówczas, gdy nie dysponujemy pokaźnym budżetem.

Ja jestem ogromną miłośniczką grafik. Uważam, że są ponadczasowe i bardzo uniwersalne bo odnajdują się w każdym wnętrzu.

Wybierając konkretną pracę pomyślmy o osobie, którą chcemy obdarować i tak dobierzmy temat, by jak najbardziej pasował do jej charakteru, upodobań, czy stylu. Wybór jest duży, więc na pewno znajdziemy coś odpowiedniego. Ja proponuję, na tę konkretną, świąteczną okazję,  poszukać motywu dostosowanego do chwili. Znajdziemy dużo prac tematycznie związanych z zimą, lub np. z aniołami. Wręczając taki prezent możemy mieć nadzieję, że obdarowana osoba, ilekroć  na niego spojrzy, znów poczuje świąteczną magię i nastrój oraz miło o nas pomyśli. 

Ponieważ grafiki często kupuje się bez oprawy, zadbajmy też koniecznie o piękną ramę najlepiej prostą w formie i eleganckie passe partout .

I jeszcze jedna ważna uwaga. Aby być pewnym, że nabyliśmy oryginalną pracę prawdziwego artysty, warto kupić ją u zaufanego sprzedawcy. Możemy wybrać się do galerii sztuki, albo poszukać odpowiedniego miejsca w Internecie i np. kupić pracę bezpośrednio na stronie artysty. Moje ulubione miejscówki to poznańska galeria Garbary 48, która mieści się właśnie pod tym adresem, oraz warszawska Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, zlokalizowana przy ul. Świętokrzyskiej 32 i mająca zresztą świetny sklep internetowy tylkosztuka.pl. A skoro już przy Internecie jesteśmy, to warto zajrzeć też na stronę galeriagrafikiiplakatu.pl , którą również polecam.

W zestawieniu moje tegoroczne świąteczne wybory: praca Krzysztofa Skórczewskiego Aniołek, oraz trzy grafiki Elżbiety Bocianowskiej Przed świtem, Pejzaż zimowy, oraz Mróz V

FOTOGRAFIA

Fotografia to, według mnie, zdecydowanie niedoceniana dziedzina sztuki. A przecież prace artystów fotografików mogą zdobić ściany naszych wnętrz  z równym powodzeniem, co obrazy.

Dobrych fotografii najlepiej  szukać  na stronach artystów lub w galeriach internetowych, np. na gallerystore.pl  Niestety mimo bardzo bogatego wyboru różnorodnych motywów, nie znalazłam takich, tematycznie związanych ze świętami. Dlatego w tym wypadku proponowałabym dopasowanie tematu do osoby, którą chcielibyśmy obdarować. Do jej osobowości, charakteru, do wnętrz jej mieszkania, w których fotografia miałaby zawisnąć.

Gdybym miała wskazać moje wybory, to spojrzałabym na przykład w stronę artysty, którego prace lubię, czyli poznańskiego fotografa o międzynarodowym uznaniu – Szymona Brodziaka. Można je kupić bezpośrednio u autora w galeriach mieszczących się w Poznaniu i Warszawie, albo na jego stronie internetowej szymonbrodziak.com. W dzisiejszym  zestawieniu znalazła się właśnie jedna z jego fotografii, zatytułowana Molo Solo Black ,  a także bardzo intrygująca praca  fotografa Talata Darvinoglu  z cyklu. mene ragrite.

PLAKAT

Plakaty stały się ostatnio bardzo popularne i można je kupić  w wielu sklepach. Niestety łatwa dostępność często nie idzie w parze z ich jakością oraz walorami estetycznymi. Co więcej przytłaczająca większość to plakaty, tylko w potocznym rozumieniu tego słowa,  a nie dzieła artystów, reprezentujące jedną z dziedzin sztuki – grafikę, w tym wypadku użytkową. Szukając prezentu warto więc zrobić szczególnie staranną selekcję. Zachęcam do tego, bo przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania  można znaleźć naprawdę coś wartościowego. Wszak wśród twórców plakatów możemy spotkać nazwiska najlepszych polskich artystów: Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca,  Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Pągowskiego, Rafała Olbińskiego i wielu innych. O ich pracach bez wątpienia możemy mówić jako o sztuce, a gdy dysponujemy większym budżetem, możemy poszukać naprawdę cennych i unikatowych egzemplarzy.

Nie trzeba jednak sięgać aż tak głęboko do kieszeni, by móc kupić coś ciekawego. I za to również bardzo lubię plakat. Poszukując  odpowiedniego motywu dla bliskiej osoby, najlepiej kierować się jej zainteresowaniami i pasjami. Wiele interesujących propozycji znajdziemy dla miłośników teatru, filmu, czy muzyki. Wchodząc na strony sklepów wyspecjalizowanych  w sprzedaży plakatów najczęściej możemy przy pomocy wyszukiwarki wybrać pożądaną kategorię. Mogę polecić cztery, z wielu  ciekawych miejsc. Zajrzyjcie na poster.pl, galeriaplakatu.com.pl, galeriagrafikiiplakatu.pl, lub  na plakatpolski.pl, a na pewno nie poczujecie się rozczarowani.  Tym z Was, którzy nie są plakatowymi purystami mogę polecić również desenio.pl. Stronę, na której znajdziecie ogromny wybór różnych motywów,  zdjęć i grafik nadrukowanych na większych formatach, które ozdobią nam dom , ale są  plakatami tylko w tym potocznym rozumieniu  tego słowa. Prawdę mówiąc nie wszystko mi się tu podoba i trzeba robić solidną selekcję, ale poszukałabym czegoś interesującego  np. w dziale sztuka, czy grafika. Warto pomyszkować również wśród czarno białych zdjęć, lub reprodukcji znanych artystów. Jeśli postaramy się o ładną ramę i staranną oprawę, osoba obdarowana na pewno będzie ucieszona z takiego prezentu.

W moim zestawieniu prawdziwy biały kruk, oryginalny plakat  Franciszka Starowieyskiego z 1970r. do filmu Mademoiselle, plakat teatralny Andrzeja Pągowskiego do sztuki Uśmiech Wilka, oraz trzy propozycje z oferty desenio.pl, z działu sztuka właśnie.

ZAPACH

Piękny zapach we wnętrzu, to jak wisienka na torcie dla najlepszego nawet projektu. Podkreśla aranżację, sprawia, że przyjemniej przebywa się w takiej pięknie pachnącej przestrzeni. Może być wartościowym uzupełnieniem dla wystroju.

Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie do wnętrza przyjemnej woni. Jednym z nich jest  wykorzystanie olejku lub wosku.

Ilekroć planuję zakup pięknego prezentu, z gatunku tych zapachowych, zawsze moją pierwszą myślą są lampy zapachowe Maison Berger Paris. Można je kupić między innymi na porcelanaonline.pl. To przedmioty nie tylko użyteczne, ale również piękne i zaprojektowane z wielka dbałością o detal. Zapachowe oleje (w ofercie jest wiele różnych kompozycji zapachowych) zamyka się tu w ozdobnych flakonach o wyrafinowanych kształtach. Trzy przykłady z bogatej kolekcji wzorów, takie o nieco bardziej świątecznym charakterze, umieściłam w zestawieniu. Zanurzony w oleju knot przenosi go do umieszczonego u góry pojemnika, w którym jest podgrzewany. Lampa, dzięki wysokiej temperaturze spalania, stopniowo uwalnia zapach perfum nadając powietrzu ich delikatną woń, sama będąc jednocześnie piękną dekoracją wnętrza.

Możemy zdecydować się również na świecę zapachową, np. taką, zamkniętą w efektownym i eleganckim szklanym opakowaniu. Ostatnio wiele się mówi o szkodliwych dla zdrowia oparach palących się wosków z niektórych świec. Trudno mi się odnieść do tych informacji, mam zbyt mało wiedzy w tym zakresie, jednak zapewne warto zgłębić temat, by móc podjęć świadomą i odpowiedzialną decyzję.

Gdybyśmy postanowili wybrać taki prezent, to myślę, że warto poszukać wśród produktów z naturalnych wosków. Zwróciłabym waszą uwagę np. na świece z wosku sojowego od Twinkle Candel lub Igniscent, albo takie z wosku rzepakowego od Vellutier. 

Do swoich wnętrz kupuję i bardzo lubię,  produkty od Bahoma London, Yankee Candle , Parks London(tu szczególnie chętnie wybieram  dyfuzory zapachowe) oraz WoodWick z drewnianym knotem, który spalając się trzeszczy jak drewno w kominku.

KSIĄŻKA

Książka prawie zawsze będzie wspaniałym prezentem, nie tylko zresztą na święta. Zwłaszcza taka pięknie wydana, o ciekawej treści. Każdemu sprawi dużo radości. Dziś, okiem architekta wnętrz, wybieram dla Was ciekawe propozycje o sztuce i architekturze, z dostępnej  aktualnie  oferty sklepów internetowych. Na pewno ucieszą i wywołają uśmiech u obdarowanych.

1. Fabio Scaletti Leonardo 500; Postać Leonarda da Vinci fascynuje mnie od dawna. Dlatego z niekłamaną przyjemnością sięgnęłam po ten album przybliżający osobę i twórczość tego genialnego artysty. Wam też polecam, będzie cenną pozycją w biblioteczce nie tylko miłośnika sztuki, ale i każdej osoby ciekawej świata.,

2. Janusz Sepioł Architekci i historia; Zbiór interesujących esejów o dziełach architektonicznych i ich twórcach. Frapująca lektura, zmuszającą  do myślenia. Zdecydowanie polecam.

3. Jan Białostocki Sztuka cenniejsza niż złoto; Obszerne kompendium wiedzy o historii sztuki europejskiej od średniowiecza do XX wieku. Pozycja obowiązkowa.

4. Kathryn Celly Galitz Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku; Pięknie wydany album, przybliżający najciekawsze dzieła z bogatej kolekcji MET. Dla koneserów sztuki ale również miłośników Nowego Jorku..

5. Philip Jodidio Homes for our Time; Bardzo ciekawy album ponieważ prezentuje domy, jakie dla siebie samych zaprojektowali znani architekci. Nieskrępowani życzeniami klientów, mogli pokazać pełnię swojej osobowości i stylu. Powstały projekty odważne, wyjątkowe i nietuzinkowe. Prawdziwa kopalnia inspiracji.

Książki wybrane do zestawienia są dostępne m.in. na ksiegarniasztuki.pl, bonito.pl, empik.com, inverso.pl oraz westwingnow.pl.

Na koniec odrobina małej prywaty.  Nie ma się co krygować i muszę  przyznać, że sama chętnie znalazłabym większość z tych prezentów pod własną choinką . Większość, bo książki już dumnie stoją na półkach w mojej biblioteczce. Ale i tak nie miałabym nic przeciwko temu, by wpis ten przeczytał również mój święty mikołaj!

Architektka wnętrz, założycielka Poradni Dobrych Wnętrz