HISTORIA JEDNEGO PROJEKTU czyli jak urządzić małe mieszkanie

Przedstawiam Wam dziś historię jednego projektu, a jednocześnie opowieść o tym, jak dobrze zaprojektować małe mieszkanie. Bo będzie to tekst o wnętrzu, które niczym brzydkie kaczątko, przeszło spektakularną metamorfozę, by z nieciekawego oraz niefunkcjonalnego, stać się przepięknym miejscem do życia. Ponieważ pomieszczenie to ma niespełna 70 m2, chciałabym przy tej okazji podzielić się z Wami sprawdzonymi pomysłami i dobrymi radami na to, jak urządzić małe mieszkanie tak, by było praktyczne, funkcjonalne, no i oczywiście piękne. A zatem zapraszam, oto
praktyczne rady na to, jaka urządzić małe mieszkanie prosto z Poradni Dobrych Wnętrz
Bohaterowie naszej historii to młode małżeństwo i ich pierwsze lokum, które aranżowaliśmy w Poradni Dobrych Wnętrz. To aktywni ludzie, którzy żyją towarzysko i lubią organizować spotkania z przyjaciółmi. Czasem pracują w domu, więc potrzebują funkcjonalnego gabinetu. W ciągu najbliższych kilku lat nie planują powiększenia rodziny, choć od czasu do czasu miewają kilkudniowych gości. A mieszkanie? Mieści się w starej kamienicy, w atrakcyjnej dzielnicy Poznania. Jest na razie bardzo zaniedbane, ale budynek jest w trakcie gruntownej rewitalizacji, a okolica doskonała, więc potencjał to miejsce ma ogromny. Przygotowaliśmy więc dla nich siedmiopunktowy plan działania, który będzie pomocny przy projekcie tej, ale i innych niezbyt dużych nieruchomości. Poznajcie nasze sprawdzone rady.
7 sposobów na to, jak zaaranżować małe mieszkanie
Punkt 1. Poznaj wady i zalety swojego wnętrza
Jeśli dobrze rozpoczniecie pracę nad projektem, to macie wielką szansę na szczęśliwy finał. A zatem pierwszym krokiem, do którego zachęcam przy aranżacji małego mieszkania, jest obiektywne przyjrzenie się wnętrzom. Postarajcie się spojrzeć na przestrzeń, tak, by rozpoznać jej zalety, ale i wyłapać ewentualne wady. Stwórzcie też listę oczekiwań i potrzeb, które macie wobec mieszkania. Wyposażeni w tę wiedzę możecie zacząć myśleć o swoim własnym projekcie wnętrza.

Punkt 2. Stwórz optymalny układ funkcjonalny w mieszkaniu
Pamiętacie wpis o układzie funkcjonalnym? Warto do niego wrócić, by dowiedzieć się więcej, o tym, jak stworzyć dobry plan dla wnętrza. Projektując małe mieszkanie, trzeba być szczególnie uważnym i kreatywnym, oraz starać się maksymalnie wycisnąć wszystkie atuty z pomieszczeń. U naszych bohaterów największe plusy to wysokie sufity i widne pokoje, z dostępem do światła dziennego. Natomiast wielką wadą jest długi niefunkcjonalny korytarz, który zabiera miejsce oraz zbyt duża liczba pomieszczeń. W dodatku często niedopasowana wielkością do potrzeb przyszłych użytkowników. To sprawia, że mieszkanie wydaje się małe i niefunkcjonalne.
Spójrzcie na projekt tego mieszkania wykonany w Poradni Dobrych Wnętrz i poznajcie nasze sposoby na optyczne powiększenie metrażu, jakie zastosowaliśmy we wnętrzu.

Punkt 3. Wybierz otwarty plan dla wnętrza
To bardzo dobry pomysł, gdy chcemy wyczarować dodatkowe metry w małym mieszkaniu. Pozbywając się zbędnych ścian, zyskujemy inną perspektywę, a co za tym idzie, dostajemy w prezencie wrażenie dużej otwartej przestrzeni. Dzięki temu wydaje nam się, że mieszkanie jest większe. Warto więc, jak nasi bohaterowie, zdecydować się na salon połączony z aneksem kuchennym.
Ale uwaga, to bardzo ważne, by pamiętać, że nie wszystkie ściany nadają się do wyburzenia. Istotne jest więc, by przed ingerencją w układ, upewnić się, czy i w jakim stopniu, możemy zmienić konstrukcję budynku. W tym celu koniecznie należy udać się po poradę do architekta, a później ściśle trzymać się uzyskanych od niego wytycznych urządzania niewielkiej przestrzeni.Oczywiście w takim otwartym wnętrzu warto wydzielić umowne strefy funkcjonalne. Nie róbcie tego jednak przy pomocy trwałych przeszkód, takich jak ściany, ale za pomocą innych metod. Dobrym sposobem jest np. wykorzystanie ruchomych elementów, tj. chowane ścianki czy drzwi przesuwne do małego mieszkania. Sprawdzi się także przemyślany dobór i kompozycja kolorów na ścianach, odpowiednie ustawienie mebli, właściwy projekt oświetlenia, czy umiejętne zestawienie różnych materiałów, których użyjemy do wykończenia posadzki.

Spójrzcie na mieszkanie naszych bohaterów. Pamiętacie, ile drzwi było w nim na początku? Aż czworo, nie licząc tych wejściowych. Tymczasem po zmianach zostały tylko jedne, te prowadzące do łazienki. Co prawda sypialnię również można wydzielić, jednak oddzielające ją drzwi są sprytnie ukryte i gdy nie ma takiej potrzeby, są schowane, a więc nie odgradzają tego pomieszczenia od reszty mieszkania. To ważna zmiana, bo świadczy o tym, jak bardzo przestrzeń została teraz otwarta, a mieszkanie wydaje się większe i przestronniejsze.Poszczególne strefy funkcjonalne zostały tu wyodrębnione poprzez odpowiednie ustawienie mebli. Kuchnię od reszty umownie odgradza duża pojemna wyspa. Stół wyznacza przestrzeń dla jadalni, a kanapa i grupa małych, łatwo przesuwnych stolików, oraz duża szafa, należą do części wypoczynkowej. Układ lamp przypisanych do poszczególnych stref podkreśla ten symboliczny podział przestrzeni, podobnie jak dekoracje naścienne, które będąc częścią projektu tego mieszkania, nadają odrębny charakter poszczególnym jego częściom.
Punkt 4. Urządzając małe mieszkanie zastosuj konsekwentny minimalizm
Mniej znaczy więcej, zwykli mawiać miłośnicy minimalizmu. Tę maksymę dobrze powinni zapamiętać również właściciele małych mieszkań. Sprawdzi się ona na wielu płaszczyznach.
Wybierając styl do małego mieszkania, warto poszukać inspiracji wśród wnętrz skandynawskich lub nowoczesnych, a także takich o klasycznym charakterze. To style, które dają możliwość wykreowania czystej, nieprzeładowanej przestrzeni. Takiej w sam raz do niewielkiego metrażu. Właśnie tę trzecią propozycję wybrali dla siebie nasi bohaterowie, decydując się na unowocześniony styl klasyczny. To dobry wybór, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zabytkowy charakter całego budynku, piękne wysokie sufity i detale, np. zabytkową stolarkę okienną, które pozostały w mieszkaniu, jako pamiątka po czasach jego świetności.
Ponieważ w projekcie chcieliśmy dodać mieszkaniu objętości, styl klasyczny w tym wydaniu dostał jasne, świetliste oblicze. Wpis, w którym opowiadałam nieco więcej o możliwości wykorzystania kolorów do aranżacji przestrzeni, podpowiada, jak je dobrać. Wśród wielu rad, tam zawartych warto poszukać tych, które podpowiadają jak optycznie powiększyć, podwyższyć, czy poszerzyć pomieszczenie. W mieszkaniu naszych bohaterów również wykorzystałam sprytne triki powiększające, między innymi dlatego dominuje tu jasna paleta kolorystyczna, a ściany i podłoga są białe. Istotne jest również zastosowanie tego samego rodzaju posadzki w całym mieszkaniu, to również optycznie powiększa metraż.
Spójrzcie na moodboard, jaki przygotowaliśmy do tego projektu. Widać zamysł, jaki przyświecał nam podczas projektowania. Mamy tu więc konsekwencję w doborze kolorystyki, wąską gamę szlachetnych materiałów wykończeniowych użytych w projekcie oraz motyw przewodni wybrany do dekoracji. Całość jest elegancka i minimalistyczna.

Punk 5. Pamiętaj o przestrzeni do przechowywania
Minimalizm we wnętrzu to także świadoma rezygnacja z natłoku przedmiotów i bibelotów. W tym projekcie bardzo starannie zadbaliśmy więc o przestrzeń do przechowywania. To bardzo ważne, szczególnie na mniejszym metrażu. Warto przemyśleć system szaf i schowków, które pomieszczą niezbędne do życia przedmioty, nie zagracając niepotrzebnie przestrzeni. Zadbajmy więc o miejsce do przechowywania, a unikniemy wrażenia rozgardiaszu, dzięki czemu mieszkanie wyda się uporządkowane, a tym samym i przestronniejsze. Ta sama zasada dotyczy dekoracji i bibelotów. Unikajmy nadmiaru, starannie wybierając przedmioty, które chcemy wyeksponować. Na pojemne, szafy warto przeznaczyć wszelkie wnęki, jakimi dysponujemy, a zabudowę zlokalizować na całej szerokości ściany. Gładka powierzchnia frontów, zwłaszcza wykonanych z materiałów odbijających światło, spowoduje, że szafa wtopi się w tło, optycznie zniknie i będzie się wydawało, że nie zabiera tak potrzebnego miejsca. Wykorzystajcie również pełną wysokość pomieszczeń i poprowadźcie zabudowę do samego sufitu. Tak skonstruowane schowki staną się mniej widoczne, a jednocześnie pomieszczą wiele skarbów. Szafy, szczególnie w małym mieszkaniu, powinny być dobrze zaprojektowane również w środku. Do głębokich korpusów zastosujmy szuflady lub wysuwane półki, dzięki czemu rzeczy umieszczone głębiej będą łatwiej dostępne. Pamiętajmy o miejscu na drabinkę, która pozwoli wygodnie sięgnąć do półek umieszczonych wysoko.
Punkt 6. Wielofunkcyjne meble to najlepszy wybór do małego mieszkania
Spójrzcie na grafikę. Mieszkanie naszych bohaterów potrafi, w zależności od potrzeb, zmieniać się niczym kameleon. Stół rozsuwa się, dzięki temu wygodnie może zasiąść przy nim nawet 12 osób. Kanapa w salonie jest rozkładana, więc może stać się dodatkowym miejscem do spania dla dwóch osób. Wygodne łóżko z sypialni, dzięki automatycznemu mechanizmowi, bez trudu chowa się w ścianie po naciśnięciu przycisku pilota, zamieniając to pomieszczenie w przytulny gabinet.

W małym mieszkaniu sprawdzą się również lekkie niewielkie meble, które z łatwością będziemy mogli przestawić. W przypadku większych form warto zdecydować się na takie na kółkach, najlepiej wyposażonych w hamulec. To szczególnie przydatny patent w przypadku stołu, czy wyspy kuchennej.
Dobrym rozwiązaniem są również meble wykonane z transparentnego tworzywa. Stąpają się z tłem i stają prawie niewidoczne, wydaje się, że wcale ich nie ma, a przez to pomieszczenia wyglądają na większe i bardziej przestronne.
Punkt 7. Do aranżacji małego mieszkania wybierz odpowiednie oświetlenie
Właściwe oświetlenie małego mieszkania to klucz do sukcesu. We wnętrzu, o którym Wam opowiadam, są okna w pięknych starych ramach. Wpuszczają do środka mnóstwo dziennego światła, to jedna z wartości dodanych tej nieruchomości, ale i tak sztuczne oświetlenie ma tu znaczącą funkcję. Umiejętna gra światłem jest ważna w każdym wnętrzu, ale szczególnie istotna właśnie w takim o mniejszym rozmiarze. Światło rozjaśnia pomieszczenia, a jak już wiecie, jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Warto zastosować wiele różnych źródeł – lampy sufitowe oświetlą pomieszczenia, ale również pomogą wydzielić umowne strefy w mieszkaniu. Lampy stojące doświetlą te rejony, do których światła dociera mniej, a oświetlenie dekoracyjne, np. kinkiety, lampki nad obrazami, czy ukryte w dekoracyjnych panelach listwy LED, jakie zaprojektowałam w prezentowanym mieszkaniu, zadbają o nastrój i podkreślą wystrój wnętrz

Małe mieszkanie może być piękne
Małe jest piękne, to znana prawda. I choć większość z nas marzy o dużym metrażu, to również małe mieszkanie może być piękne i w pełni funkcjonalne. Wystarczy odrobina wyobraźni, dobre planowanie i świadome decyzje projektowe. Historia tego projektu jest na to najlepszym dowodem.

Po więcej kadrów z tego wnętrza zapraszam do naszego PORTFOLIO.