ARCHITEKT WNĘTRZ- PROJEKTANT – DEKORATOR czyli słów klika o tym, kiedy zacząć szukać projektanta wnętrz i jak znaleźć najlepszego
Stare porzekadło mówi, że pierwszy dom powinno się zbudować dla wroga, drugi dla brata, a dopiero trzeci dla siebie. Z mojej perspektywy, jako architektki wnętrz z długim stażem i sporym doświadczeniem wynika, że jest w nim dużo prawdy. Każdy, kto planuje budowę domu, poważniejszy remont, czy wykończenie nowo odebranego mieszkania musi się bowiem liczyć z tym, że czeka go kręta i często dość wyboista droga, prowadząca do celu, jakim jest wymarzone wnętrze. Na szlaku mogą czaić się różne niespodziewane pułapki, w które, bez doświadczenia, łatwo wpaść, a później trudno się z nich wydostać i dlatego często najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy specjalisty.
Szukając odpowiedniej osoby, która mogłaby zająć się projektem Waszego wnętrza, możecie trafić na architekta wnętrz, projektanta lub dekoratora. Warto wiedzieć, że choć w powszechnym odbiorze wszystkie te zawody oznaczają tę samą profesję, to w rzeczywistości mamy do czynienia z różnymi specjalistami, o odmiennym wykształceniu, umiejętnościach i kompetencjach. By móc świadomie wybrać najlepszą dla siebie opcję, warto wiedzieć, na czym te odmienności polegają, bo wiele z nich, to różnice istotne, które w znaczącym stopniu mogą wpłynąć na przebieg przyszłej współpracy między wami.
Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? sprawdź, kogo potrzebujesz
DEKORATOR
To osoba, o najwęższym zakresie kompetencji spośród całej trójki, bo do zadań dekoratora należy jedynie dekoracja przestrzeni, a więc wystrój wnętrz – bez żadnej ingerencji w ich układ. Dekorator pomoże w wyborze sprzętów czy dodatków do mieszkania oraz podpowie jakie kolory będą z nimi współgrały. Doradzi jaka tapicerka będzie najodpowiedniejsza do wybranych wcześniej zasłon, oraz jak ustawić meble, żeby osiągnąć najlepszy efekt wizualny. Jeśli potrzebujemy specjalisty od home stagingu, czyli przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub pod wynajem, można udać się właśnie do dekoratora. Dekoratorzy wnętrz najczęściej nie oferuję klientowi żadnego projektu aranżacji wnętrz, bazując najchętniej tylko na zdjęciach inspiracyjnych lub próbkach materiałów. Czasem wykonują moodboardy do konkretnych pomieszczeń. Częściej za to można liczyć na wspólną wyprawę do sklepów po wnętrzarskie zakupy.
Dobry dekorator powinien mieć wyobraźnię przestrzenną, poczucie estetyki i szeroko rozumiany zmysł plastyczny, ale nie musi legitymować się żadnym wykształceniem kierunkowym.
PROJEKTANT
Projektant, jak sama nazwa wskazuje, to ktoś, kto zajmuje się projektowaniem, a efektem jego pracy powinien być projekt w zmaterializowanej formie: czy to elektronicznej, czy drukowanej, który będzie przekazany klientowi na końcu procesu projektowego. Do zadań projektanta wnętrz należeć będzie nie tylko, jak było w przypadku dekoratora, obmyślenie wystroju, ale także całej koncepcji i układu wnętrza. Wraz z wyborem użytych materiałów i sprzętów oraz pokazanie ich w postacie przygotowanych wizualizacji.
Projektanci nie muszą mieć kierunkowego wykształcenia, nierzadko są to osoby, które ukończyły szybkie kursy projektowania lub swoją wiedzę czerpią z literatury fachowej czy Internetu. Projektantami często nazywa się również osoby zatrudnione w sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz, oferującymi dodatkowo usługę projektową, przygotowaną w oparciu o dostępne w sklepie materiały.
Projektant często bywa mylony z architektem wnętrz, którego zwykło się potocznie nazywać właśnie projektantem wnętrz, tymczasem między tymi profesjami jest niewielka, ale znacząca różnica.
ARCHITEKT WNĘTRZ
Architektem wnętrz jest bowiem tylko taki projektant, który ukończył kierunkowe studia wyższe na uczelni artystycznej lub politechnice. Wynika więc z tego, że o ile każdego architekta wnętrz można nazwać projektantem, o tyle nie każdy projektant może mówić o sobie, że jest architektem wnętrz.
Studia na kierunkach związanych z architekturą trwają kilka lat i obejmują bogaty program zajęć, między innymi z zakresu metod i technik projektowych, materiałoznawstwa, technologii, konstrukcji czy umiejętności przygotowania prawidłowej dokumentacji technicznej oraz odpowiedniego przedstawienia projektu. Studenci rozwijają też swoje zdolności plastyczne, wiedzę z zakresu historii sztuki i architektury, uczą się myśleć abstrakcyjnie, muszą odbyć też praktyki zawodowe. To ważne, bo daje pewną gwarancję na to, że tak wykształcona osoba posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności potrzebne w tym zawodzie.
Architekt wnętrz będzie więc w stanie przygotować szczegółowy projekt wnętrza, w którym zaproponuje optymalny układ funkcjonalny, dokona wyboru sprzętów i materiałów użytych w projekcie, przygotuje całą koncepcję wizualną, zaproponuje wystrój, które przedstawi na przygotowanych wizualizacjach. Wykona, umożliwiającą późniejszą realizację projektu, szczegółową dokumentację techniczną, zaprojektuje rozmieszczenie punktów świetlnych, często wykona również projekty specjalnie zaprojektowanych do wnętrza mebli. Projekt będzie kompleksowy i dokładny.
Jak znaleźć dobrego projektanta wnętrz, architekta czy dekoratora?
Kogo więc wybrać? Jeśli potrzebujecie szczegółowego projektu, dobrze opracowanego technicznie i wartościowego pod względem merytorycznym, radziłabym poszukać architekta wnętrz. Niestety, jak to w życiu bywa, nie każda osoba legitymująca się odpowiednim wykształceniem będzie fachowa i kompetentna, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o nawiązaniu współpracy, warto poświęcić chwilę na poszukanie najodpowiedniejszego kandydata. Oto kilka moich podpowiedzi, jak najskuteczniej znaleźć dobrego architekta wnętrz.
POCZTA PANTOFLOWA
Uczenie się na błędach innych to zawsze dobry sposób na to, by uniknąć własnych. Dlatego, jeśli wśród znajomych lub bliskich Wam osób są takie, które tworzyły wcześniej swoje wnętrza z projektantem wnętrz, warto zapytać je o radę. Jeśli współpraca była owocna, architekt rzeczowy i kompetentny, a w dodatku efekty jego pracy, budzą Wasze uznanie i podziw, warto umówić się z nim na rozmowę.
MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Gdy w kręgu najbliższych akurat nie mamy nikogo, kto wcześniej korzystałby z pomocy projektanta wnętrz, można podpytać też wirtualnych znajomych. System komentarzy na portalach społecznościowych jest jakąś namiastką prawdziwych opinii, więc pewną opcją jest odwołanie się i do nich. Warto pamiętać jednak, że marketing internetowy ma się dobrze, nie wszystkie komentarze pisane są w oparciu o prawdziwe przeżycia i rzeczywiste doświadczenie a czarny PR to jedna z technik nieuczciwej konkurencji. Warto więc zawsze dodatkowo upewnić się o wyborze architekta wnętrz, wybranego pod wpływem takich rekomendacji.
STRONA INTERNETOWA I PORTFOLIO
Dobrym sposobem w tym wypadku może okazać się przejrzenie strony internetowej wybranego wstępnie architekta wnętrz lub jego pracowni projektowej. W dzisiejszych czasach ma ją prawie każdy, więc nie powinno być z tym większego problemu. Już sam wygląd takiej strony, sposób prezentowania treści, oprawa graficzna da Wam pewne pojęcie na temat tego, czego możecie spodziewać się po współpracy z architektem. Projekt wnętrza bazuje na poczuciu estetyki, guście, indywidualnych upodobaniach, jeśli spodoba się Wam styl strony, to, co tam zobaczycie, może to oznaczać, że trafiliście pod właściwy adres.
Każda dobra strona powinna zawierać PORTFOLIO, w którym pokazane będą projekty wykonane przez dane biuro projektowe, lub konkretnego architekta. To najważniejsze dla Was miejsce, ponieważ właśnie ono pokaże styl, kompetencje i możliwości projektanta. Sztuka i gust to pojęcia niewymierne, dlatego dobry gust zdaniem jednych, jest złym gustem według innych. Zdolny architekt wnętrz potrafi, co prawda, dopasować projekt do upodobań klientów, jednak z doświadczenia wiem, że najbardziej udane są te realizacje, w których projektant i właściciel wnętrza nadają na tych samych falach. Do portfolio wybiera się zazwyczaj najbardziej ulubione projekty lub takie, z których jest się szczególnie dumnym. Zatem, jeśli podoba Ci się to, co tam zobaczysz, może to oznaczać, że udało ci się znaleźć odpowiednią osobę.Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przeglądając portfolio? Niektórzy projektanci prezentują w nim głównie wizualizacje hipotetycznych projektów, które powstały jedynie na papierze, tylko na potrzeby portfolio. Może to świadczyć o ich niewielkim doświadczeniu praktycznym, dlatego warto bliżej przyjrzeć się szczególnie tym pracowniom, które mogą pochwalić się udanymi realizacjami własnych projektów, pokazanymi na zdjęciach. Papier wiele wybacza i nawet najlepsza wizualizacja nie będzie tak miarodajna, jak obraz prawdziwego wnętrza uwieczniony na fotografii.
Jakie cechy powinien mieć dobry projektant wnętrz?
Gdy już dokonacie wstępnej selekcji, pozostanie finalna decyzja. Aby ją świadomie podjąć, zachęcam do tego, by umówić się z wybranym kandydatem na rozmowę. To właśnie w jej trakcie powinniście wyrobić sobie miarodajną i ostateczną opinię, która pozwoli nawiązać współpracę, lub z niej zrezygnować. Oto elementy, które warto wziąć pod uwagę.
- Wykształcenie i doświadczenie to ważne aspekty, ale o nich można dowiedzieć się już ze strony internetowej. Warto jednak zawsze dopytać, o te elementy, które budzą Wasze wątpliwości, lub szczególnie Was interesują.
- Projektowanie, to długi proces, podczas którego będziecie mieć częsty kontakt z projektantem. Dlatego nawiązanie nici porozumienia jest ważną częścią relacji, którą będziecie musieli zbudować. A zatem, szukajcie takiej osoby, z którą szybko znajdziecie wspólny język.
- Pamiętajcie, to Wasz gust jest najważniejszy i to głównie Wam przyszłe wnętrze musi podobać się w stu procentach. Dlatego unikajcie projektantów, którzy bezpardonowo narzucają swoją wolę i forsują wyłącznie własne pomysły. Dobry architekt wnętrz powinien chcieć i umieć dostosować się do Waszych marzeń i oczekiwań, a nie odwrotnie.
- Stawiajcie na wiedzę i kompetencje. Zadawajcie dużo szczegółowych pytań. Nawet te najdziwniejsze nie powinny spotkać się ze zdziwieniem, czy zniechęceniem. Szukajcie osób, które mądrze będą potrafiły odpowiedzieć na większość z nich, ale doceńcie też tego, kto, zamiast pokrętnie tłumaczyć, otwarcie przyzna, że czegoś akurat nie wie, jednak zadeklaruje, że szybko się dokształci i wtedy uściśli odpowiedź. Nie ma ludzi wszystkowiedzących, a szczerość i prawdomówność, zawsze dają nadzieję na owocną i dobrą współpracę.
Doceńcie ciekawość i inicjatywę. Wybierzcie projektanta, który będzie starał się dowiedzieć czegoś także o Was, o Waszym stylu życia, przyzwyczajeniach, rytuałach. To nie wścibstwo, tylko szansa na to, że zależy mu na tym, by projekt był idealnie dopasowany, niczym garnitur uszyty na miarę.
Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z architektem wnętrz?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, powrócę do anegdotki, od której zaczęłam ten wpis. Wyruszając w nieznane, rzadko jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie przeszkody, które napotkamy po drodze. Dlatego doświadczenie i wiedza architekta wnętrz są w tej podróży nie do przecenienia!Wbrew obiegowej opinii praca architekta nie będzie polegała na wskazaniu Ci miejsca właściwego do ustawiania kanapy i dobraniu do niej pasującej zasłonki. To znacznie bardziej skomplikowana usługa. W procesie projektowym do podjęcia są setki, nieraz trudnych decyzji, od których zależy to, czy dom będzie przyjaznym, wygodnym, a przy tym pięknym miejscem do życia. Trzeba mieć wyobraźnię przestrzenną, wiedzę techniczną, zmysł plastyczny. Trzeba znać się na ergonomii, umieć rozpoznać wady mieszkania i mieć pomysł na to, co zrobić, by przekuć je w zalety. Wiedzieć, z jakich materiałów najlepiej skorzystać w danym projekcie i jak mądrze ich użyć. Tego wszystkiego i jeszcze tysiąca innych spraw, nie można nauczyć się tylko z książek, lub filmików na YouTube. Dlatego wiedza poparta doświadczeniem to ogromne atuty architekta wnętrz, dzięki którym będzie on w stanie przygotować kompleksowy i profesjonalny projekt. Taki, jakiego sami nie bylibyście w stanie opracować.
Zalety pracy z architektem wnętrz
Umiejętność zaplanowania budżetu, to kolejna zaleta pracy z architektem. Do naszej Poradni Dobrych Wnętrz często trafiają klienci, którzy chcą przeznaczyć na realizację projektu określoną kwotę, ale nie wiedzą, jak mądrze zarządzić tymi środkami by na wszystko starczyło. My wiemy. Potrafimy wydać większą sumę na istotne elementy projektu, które tego wymagają, a zaoszczędzić pieniądze tam, gdzie jest to możliwe, bez uszczerbku dla jakości. Taką wiedzę również nabywa się wraz z doświadczeniem.
Znalezienie dobrego wykonawcy bywa równie trudne, jak wygrana w totolotka. A trzeba pamiętać, że nawet najpiękniejszy i najbardziej udany projekt bez fachowej realizacji może okazać się fiaskiem. Architekci wnętrz trafiają na swojej drodze zawodowej na różnych wykonawców. O kiepskich szybko przestają myśleć, natomiast tych najlepszych zapamiętują, a ich dane kontaktowe notują w tajnych zeszytach i strzegą niczym skarbu. Zatrudniając architekta wnętrz i wybierając odpowiednią formę współpracy ( np. projekt z nadzorem wykonawczym), można liczyć na to, że podzieli się on z nami tą tajemną wiedzą. Wszak i jemu będzie zależeć na tym, by projekt był zrealizowany szybko, sprawnie i w najwyższej jakości.
Są na tym świecie rzeczy bezcenne, które w dodatku są ściśle reglamentowane. Wśród nich czołowe miejsca zajmują czas i spokój ducha. Budowa domu, czy remont mieszkania z pewnością zabiorą Wam i jedno i drugie, za to współpraca z projektantem wnętrz może pomóc Wam je zaoszczędzić. Zwłaszcza jeśli wybierzecie, będącą w ofercie niektórych architektów, formę współpracy z nadzorem, o której już wspominałam kilka zdań wcześniej. Kłopoty z dostawą materiałów, opóźnienie w pracy elektryka, nieodpowiedni kolor ściany, źle uszczelniona wanna. Podczas prac wykończeniowych, codziennie są dziesiątki większych lub mniejszych pożarów do ugaszenia. Miło, jeśli ktoś zrobi to za nas.
Kiedy warto nawiązać współpracę z projektantem wnętrz?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo w zasadzie można to zrobić na każdy etapie prac remontowo-budowlanych. Jednak prawdą jest, że im wcześniej, tym lepiej. Zdarzyło mi się projektować wnętrza domu równolegle z architektem, który odpowiadał za bryłę budynku. Nie jest to powszechna praktyka, a szkoda, bo w takim wypadku oba projekty są ze sobą kompatybilne i nie ma potrzeby dokonywania kosztownych przeróbek na późniejszych etapach.
Najczęściej jednak klienci proszą mnie o projekt wnętrza, gdy budynek lub mieszkanie są w stanie surowym. Taka opcja również daje możliwość dość swobodnej aranżacji przestrzeni, choć nie tak nieskrępowanej, jak w pierwszym przypadku. Niekiedy trzeba bowiem dokonywać zmian w strukturze budynku, usuwać lub przenosić ściany działowe, przekuwać instalację elektryczną, czasem przenosić instalację wodno-kanalizacyjną, lub jeśli nie jest to możliwe dostosowywać projekt wnętrza, rezygnując tym samym z najbardziej korzystnej opcji. A przecież te wszystkie zmiany są kosztowne i czasochłonne, więc najlepiej byłoby ich uniknąć.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku remontowanych wnętrz. Bez względu na zakres prac i skalę koniecznych zmian, lepiej zamówić projekt przed ich rozpoczęciem. Gdy najpierw powstanie koncepcja wnętrza łatwiej będzie zaplanować front przyszłych robót, tak by uniknąć pomyłek, wyeliminować konieczność późniejszych przeróbek i zrezygnować z niepotrzebnych działań.