PORADNIA DOBRYCH WNĘTRZ
Obserwuj nas

Search

Nie jestem zwolenniczką tego, by ślepo podążać za modą. Zarówno, jeśli chodzi o ubiór, jak i o aranżację wnętrz, wolę ponadczasową klasykę. I choć  tendencje  w projektowaniu wnętrz nie zmieniają się tak szybko jak w krawiectwie, to jednak co chwilę pojawiają  się tu jakieś nowinki. Uważam, że warto  być  z nimi na bieżąco i znać aktualne trendy, choćby po to, by móc wybrać z nich  te elementy, które szczególnie przypadną nam do gustu, a później przetworzyć  w indywidualny sposób i przemycić je do własnego wnętrza,  na przykład w formie dodatków. To dobry sposób na sezonowe odświeżenie wystroju  i nadanie mu nowoczesnego sznytu, bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów i wywracania wszystkiego do góry nogami. A zatem,

oto mój subiektywny wybór trzech najciekawszych wnętrzarskich trendów na 2023 rok.

1. Ściana w roli głównej

Funkcjonujemy w czasach, w których pewną  część naszego życia zdecydowaliśmy się przenieść do świata wirtualnego. Wideokonferencje, czy nawet szerzej, wszelkie spotkania online,  nagrywanie filmików, czy robienie zdjęć  do mediów społecznościowych, to codzienność wielu z nas. Ciekawe, że  ta zmiana w stylu życia pociągnęła za sobą również  zmiany  w naszych wnętrzach. Potrzebne i przydatne okazało się być bowiem odpowiednie tło, z którego będziemy mogli korzystać podczas nagrań. I tak oto niepozorna ściana zyskała na znaczeniu.

Najmodniejsza w 2023 roku ściana jest najczęściej jednokolorowa, rzadziej ozdobiona delikatnym printem. Ale uwaga, jednokolorowa , to nie znaczy nudna. Stosujemy wiec różnego typu dekoracje, w postaci ozdobnych kasetonów, listew sztukateryjnych, dekoracyjnej faktury, a w wersji super ekskluzywnej, nawet ręcznie wykonywanych reliefów.

Relief, zwany też płaskorzeźbą, to rodzaj kompozycji rzeźbiarskiej, wykonany na płaskiej powierzchni (np. płycie kamiennej, lub metalowej, albo ścianie) z widocznymi elementami tła. To dzieło dwuwymiarowe, które najlepiej oglądać od przodu. Może być stworzone  zarówno techniką rzeźbienia, kucia, jak i odlewania. W zależności od tego w jaki sposób wzór współgra z powierzchnią, na której powstał, wyróżniamy reliefy płaskie, czyli takie, które tylko nieznacznie, a więc mniej niż na połowę swojej wysokości, wystają ponad powierzchnię tła, wypukłe oraz wklęsłe. Niekiedy stosuje się też technikę łączoną, czyli  płaskorzeźbę, która  miejscami jest wypukła, a miejscami wklęsła.

W architekturze wnętrz najczęściej spotykamy formy rzeźbiarskie, wykonane z wykorzystaniem gipsu. Z reguły są to reliefy płaskie, choć spotyka się też te wypukłe. Ten rodzaj kompozycji znany jest już od czasów starożytnych i choć w historii sztuki przewijał się we wszystkich epokach, to w  minionych dziesięcioleciach był raczej mniej popularny. Ostatnio jednak znów zaczyna być chętnie wykorzystywany do dekorowania wnętrz. Najczęściej jest on traktowany jako element dekoracyjny, jednak bywa, że ze względu na swoje walory artystyczne, stanowi samodzielne dzieło sztuki.  Powyżej jeden z takich niezwykłych przykładów. Jego autorem jest Goga Tandashvili, który swoje prace wykonuje najczęściej z gipsu (zdjęcia pochodzą z Instagrama artysty).

O tak, płaskorzeźby pojawiające się na ścianach są rzeczywiście ciekawym powiewem świeżości, na który warto zwrócić uwagę w 2023 roku. Niestety to forma pracochłonna i kosztowna, dlatego nie każdy będzie mógł zastosować ją w swoich wnętrzach. Na szczęście na rynku pojawiła się  ciekawa alternatywa –tapety imitujące reliefy. Jeśli wybierzemy starannie, efekt również może nas zachwycić. Moją propozycją jest np. tapeta  zaprojektowana przez chorwacką projektantkę Josipę Maras dla Studijo. Nazywa się Relief Bright i na ścianie wygląda naprawdę bardzo ładnie, co, mam nadzieję, widać również na poniższych zdjęciach.

Taką ścianę akcentową można także wyróżnić odpowiednio dobrany kolorem.  I tu z pomocą przychodzi nam kolejny z modnych trendów, na który chciałabym zwrócić uwagę, czyli powrót mocnych barw.

2. Postaw na barwę i wybierz najmodniejszy kolor 2023r.

Wszechobecna i niepodzielnie królująca w ostatnich latach szarość zdaje się odchodzić do lamusa. Bazą dla naszych wnętrz od teraz będą spokojne, przytulne i kojące beże oraz kremy wzbogacone zdecydowanymi, mocnymi kolorami. Możemy zastosować je jako akcenty kolorystyczne, przemycone np. w dodatkach, albo wybrać do pomalowania jednej, lub nawet wszystkich ścian w pomieszczeniu. Przy mocniejszych barwach radziłabym zdecydować się raczej na jedną z dwóch pierwszych opcji.

Natomiast jeśli zastanawiacie się jakie kolory będą w tym roku najmodniejsze, to próbując odpowiedzieć, powołam się na opinie osób, które z barwami pracują na co dzień.   Najważniejsi projektanci z branż odpowiedzialnych za kreowanie nowych kolorów do wnętrz wybrali  na nadchodzący rok swoich faworytów. Jeśli pójdziemy za ich przykładem, możemy być pewni, że nasza aranżacja będzie modna i w trendach.

Każdego roku wszyscy najbardziej liczący się producenci farb wskazują kolor który, według nich, będzie rządził w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Warto zerknąć na te propozycje, bo jest więcej niż pewne, że kolory te zaczną  się przewijać w wystroju najmodniejszych wnętrz. Jeśli chcemy pozostać w trendach, można wykorzystać jeden z nich do swoich projektów.

Wybrałam dla was trzy propozycje, które uznałam za najbardziej warte uwagi i przydatne do wykorzystania.

PANTONE to amerykańska firma, której założyciel Lawrence Herbert, w latach sześćdziesiątych XXw. stworzył innowacyjny system do identyfikacji, dobierania oraz komunikacji kolorów, który otrzymał nazwę Pantone® Matching System®. Podstawowa skala opisuje 1761 kolorów powstających poprzez zmieszanie 18 pigmentów i tworzy międzynarodowy system kolorystyczny wykorzystywany przede wszystkim w druku oraz projektowaniu komputerowym.

Rokrocznie PANTONE przedstawia swój kolor roku. Wyboru określonej barwy dokonuje międzynarodowy zespół składający się z przedstawicieli oddziałów regionalnych firmy. Decyzję ogłasza się hucznie i publikuje w specjalnym przewodniku dla projektantów, który wyznacza trendy na nadchodzący sezon.  W tym roku zaszczytny tytuł Pantone Color of the Year  powędrował do koloru nazwanego Viva Magenta.  I choć nie jest to moja najbardziej ulubiona barwa, postanowiłam pokazać ją w zestawieniu, ponieważ wybór koloru PANTONE zyskał status wydarzenia i choćby z tego tytułu zasługuje na uwagę.

Viva Magenta, we wspomnianym wyżej przewodniku został opisany jako „niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalny czas, który równoważy ciepło i chłód”. Ta intensywna barwa, według mnie,  dobrze sprawdzi się zwłaszcza w dodatkach. Można ją podkreślić przez zestawienie ze zgaszonymi odcieniami zieleni, która świetnie nadaje się na większe powierzchnie. A zatem kanapa w kolorze velvet magenta ustawiona na tle oliwkowo szarej ściany, będzie zapewne modną ozdobą pomieszczenia.

W ślad za PANTONE poszło wielu innych i obecnie każda licząca się firma zajmująca się tworzeniem barw proponuje swój kolor roku. Dwie pozostałe propozycje, które umieściłam w zestawianiu pochodzą właśnie od topowych producentów farb.

Lubię produkty od  Benjamina Moor’a, cenię je za jakość i wszechstronność. Tym bardziej cieszę się, że kolor, który zdecydowali się wyróżnić w tym roku bardzo przypadł mi do gustu. To Raspberry Blush ciepły odcień ceglastej, nieco zgaszonej czerwieni  Świetnie nadaje się jako kolor dla dodatków, ale również sprawdzi się  do użycia w makroskali, jak na zdjęciu, lub, dla mniej odważnych osób, do pomalowania ściany akcentowej. Raspberry Blush znakomicie nadaje się do tworzenia zestawień monochromatycznych, ale również będzie korzystnie wyglądać w towarzystwie ciemnego niebieskiego, lub zieleni.

Ostatnia w  zestawieniu jest  propozycja od Sherwin-Williams, znanego amerykańskiego producenta farb i lakierów. Redened Point, bo tak nazywa się zwycięzca roku 2023, to kolor bardzo bezpieczny i uniwersalny. Ten stonowany odcień może mieć szerokie zastosowanie, także jako kolor bazowy, którym pomalujemy ściany w naszych wnętrzach. Dobrze będzie się komponował z odcieniami bieli z palety off white, które pomogą rozjaśnić wnętrze, ale także nadaje się do połączeń z butelkową ciemna zielenią, czernią oraz odcieniami złota.

3. Japandi i kawaii – nowe style, które warto znać

Ostatni trend, który, jak sądzę, będzie mocno obecny w projektach wnętrz w 2023 roku każe mi spojrzeć  ku dalekiej Japonii. Z myślą o niej powstały bowiem dwa nowe style, które zaczęły pojawiać  się ostatnimi czasy we wnętrzach i z zyskiwać coraz więcej zwolenników. A zatem, można założyć, że  to do nich należeć będzie najbliższa przyszłość. To japandi i kawaii.  Myliłby się jednak ten, kto założyłby, że projektowane zgodnie z nimi przestrzenie będą miały  klasyczny japoński charakter. Na swoje własne potrzeby ukułam definicję, w myśl której kawaii, a jeszcze bardziej japandi, to wyobrażenie nas, Europejczyków, o tym, jak powinny wyglądać japońskie wnętrza. Cokolwiek by jednak nie mówić, to moim zdaniem zwłaszcza japandi ma wiele zalet i dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej

Japandii – styl, o którym będzie głośno

Zwykło się mawiać, ze japandi to idealne połączenie elementów skandynawskiego i japońskiego wzornictwa. I być może tak jest w rzeczywistości, ponieważ wnętrza zaprojektowane w tym stylu charakteryzuje minimalistyczna estetyka połączona z funkcjonalnością. Dla mnie styl ten, to bardzo udany mariaż skandynawskiego pojęcia  hygge z japońskim wabi – sabi. Dzięki temu pierwszemu, wnętrza są przytulne i komfortowe, a dzięki drugiemu zachwycająco proste i niedoskonale piękne. Japandi tworzy więc bardzo udaną kompozycję ponieważ zarówno japoński, jak i skandynawski styl projektowania  są zakorzenione w minimalizmie i wygodzie, a powstała z ich połączenia estetyka opiera się  na swobodzie i wyrafinowaniu. Ponadto oba style niwelują wzajemnie swoje gorsze strony, wzajemnie uzupełniając się i dopełniając. I tak wnętrza w stylu japandi nie są ani tak eleganckie, jak te japońskie, ani tak rustykalne jak skandynawskie. Nie są też tak  neutralne kolorystycznie, a przez to surowe,jak skandynawskie, bo czerpią z bogatszej kolorystyki wnętrz japońskich. To wszystko sprawia, że powstała bardzo udana hybryda.

Najważniejsze elementy charakterystyczne dla  wnętrza w stylu japandi to

Naturalne materiały, stonowane kolory, czyste linie i minimalistyczne, ale dopracowane meble.

Jakość i kunszt użytych w projekcie elementów wyposażenia, z naciskiem na szlachetne rękodzieło.

Duży nacisk położony na wybór naturalnych materiałów i prostych wzorów. Cenne są zwłaszcza niewykończone lakierem  drewno, naturalny, surowy kamień, umiejętnie dobrana do wnętrz zieleń, dekoracyjna ceramika.

Rezygnacja z nadmiaru dekoracji i bibelotów, ale i przedmiotów codziennego użytku, którymi się otaczamy. Japandi toleruje tylko to, co rzeczywiście jest nam potrzebne. Zbędnych rzeczy należałoby się pozbyć, a te  potrzebne ukryć w przemyślanych schowkach i dobrze zaprojektowanych miejscach do przechowywania.

Japandi hołduje zasadzie zrównoważonego rozwoju. Ceni solidne rzemiosło i dobre gatunkowo, trwałe przedmioty. Dba o  ochronę środowiska i dlatego stanowczo sprzeciwia się tandetnym przedmiotom jednorazowego użytku. Zamiast tego preferuje trwałe i ponadczasowe wzornictwo, które będzie pasowało do wystroju przez wiele lat.

Myślę, że dzięki tym wszystkim cechom styl japandi ma wszelkie przymioty, by zostać z nami na dłużej i z całą pewnością jest wart uwagi i zainteresowania. Myślę nawet, ze to temat na osobny blogowy wpis.

Architektka wnętrz, założycielka Poradni Dobrych Wnętrz