PORADNIA DOBRYCH WNĘTRZ
Obserwuj nas

Search

Zabytkowy kościół w nowej odsłonie

Ten niezwykłej urody budynek, kiedyś protestancki kościół w Żeliszowie na Dolnym Śląsku, dziś popadł w ruinę. I choć czas nie obszedł się z nim łaskawie, dzięki swej nieprzeciętnej urodzie, zasłużył na drugą szansę. Poniżej projekt rewitalizacji wnętrz i próba nadania mu nowego życia w formie muzeum poświęconego twórczości Tadeusza Kantora …

Żeliszów to niewielka wieś położona w gminie Bolesławiec, w województwie dolnośląskim.
Na południowo – zachodnim skraju stoi budynek opuszczonego kościoła ewangelickiego. Obiekt, zaprojektowany przez Gottharda Longhansa w stylu klasycznym powstał w latach 1796 – 1797.
Kościół został opuszczony w 1945r. I od tego czasu systematycznie niszczał. Obecnie jest już w bardzo złym stanie. Szansa na lepszą przyszłość pojawiła się najpierw w 2005r., gdy obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a później w 2013r., gdy swoją pieczą objęła go fundacja twoje dziedzictwo i rozpoczęła prace naprawcze.
Budynek nadal robi ogromne wrażenie i jest bardzo inspirujący. W obecnej sytuacji trudno przywrócić by mu było pierwotna funkcję sakralną, dlatego postanowiono nadać mu nową. Projekt ten, to próba przekształcenia kościoła w obiekt o funkcjach muzealnych i wystawienniczych.

Kategoria: WNĘTRZA
Miejsce: ŻELISZÓW
Data: 2015r.